30 LAT DOŚWIADCZENIA
Terminy i zapisy na zajęcia grupowe

Psy lękliwe – skąd bierze się lęk u psów?

Łapa Łapa

Szkolenia dla psów - psy lękliweJestem zoopsychologiem i doświadczonym instruktorem szkolenia psów.  Prowadzę terapię behawioralną  psów w Warszawie i okolicach. Specjalizuje się w eliminowaniu takich niepożądanych zachowaniach jak: agresja wobec psów, zwierząt i ludzi, ciągnięcie na smyczy, nadpobudliwość. Prowadzę również  terapie przeciw lękowe. Psy lękliwe stanowią całkiem sporą część moich konsultacji. Praca z tymi psami jest przeważnie długo trwała i wymaga od właścicieli dużo cierpliwości. Lęk u psów może przejawiać się w różny sposób jedne będą uciekać lub pozostawać bezruch u innych strach spowoduje zachowania agresywne. Emocja jaką jest strach ma różne stopnie intensywności:

  • obawy
  • lęki
  • fobie

Najniższy poziom odczuwanego strachu to obawa. Jest to niepokój związany z oczekiwaniem przez psa na zagrażania związane z nadchodzącymi wydarzeniami. Obawa często jest skutkiem nieprzyjemnych doświadczeń. Miałem na konsultacji psa, który w noc sylwestrową był zabrany na pięto domu. Niestety skojarzył odgłosy  fajerwerków z zabraniem go na górę i od tej pory bał się wchodzić na schody.
Lęk jest większym odczuciem strachu niż obawa, związanym z obecnością czynnika którego pies się boi. Mogą to być rzeczy, zwierzęta, ludzie czy dźwięki. Często towarzyszy mu reakcja unikania. Lęk może się przejawiać u psa  wraz  zachowaniami mającymi na celu uniknie pewnych sytuacji. Pies który boi się rowerów będzie odchodził z drogi na bezpieczną dla   niego odległość.
Nieproporcjonalne reakcje lękowe w stosunku do  realnego zagrożenia nazywamy fobiami. Mogą je wywoływać różne czynniki. W wyniku nagromadzania bardzo dużej ilości hormonów stresu w krótkim czasie psy nie są w stanie racjonalnie myśleć. Mogą często wpadać w panikę co może doprowadzać do różnych niebezpiecznych sytuacji.
Na zakończenie chcę jeszcze raz podkreślić, że  modyfikacja lękliwych zachowań psów wymaga dużej cierpliwości i czasu, a w skrajnych wypadkach może zakończyć się leczeniem farmakologicznym.