30 LAT DOŚWIADCZENIA
Terminy i zapisy na zajęcia grupowe

Psi Behawiorysta

Łapa Łapa

Czasami tak zdarza, że nasze pieski mają problemy z zachowaniem, czy z opanowaniem swoich emocji. Bywają lękliwe, nadpobudliwe lub mają inne problemy jak agresja czy gonienie rowerzystów. Problemy z zachowaniem są niezależne od rasy czy wielkości psa. Ich przyczyny mogą byś różne: brak socjalizacji pierwotnej, niewłaściwa socjalizacja wtórna, traumatyczne przeżycia, brak doświadczenia i błędy popełniane przez  właścicieli.

W takich przypadkach zaleca się aby zasięgnąć porady psiego psychologa czyli behawiorysty psów.  Jest to osoba, która posiada wiedzę jak rozwiązać psie problemy. Zadaniem behawiorysty jest prawidłowe rozpoznanie problemów i uwarunkowań ich powstania oraz zaproponowanie sposobów ich modyfikacji.  Behawiorysta jest w pewnym sensie terapeutą psów czy kotów pomagającym właścicielom rozwiązywać problemy swoich pupili. Praca nad takimi  psami  powinna odbywać się na dwóch poziomach. Pierwszy to pies a drugi to właściciel. Pomagając psu powinniśmy również wyposażyć właściciela we  wiedzę jak ma postępować w przyszłości aby zapobiegać, lub łagodzić problemy swojego pupila.

Behawiorysta powinien zaproponować właścicielowi i wprowadzić w życie plan modyfikacji zachowania. Co wiąże się z nauką  opiekunów psów  technik i sposobów modyfikacji zachowań.

To na właścicielu psa spoczywa główna odpowiedzialność za wdrażanie  zalecań wskazanych przez behawiorystę. Bez codziennej pracy i determinacji nawet najlepszy psi psycholog niewiele pomoże. Często się zdarza, szczególnie w przypadku psów  lękliwych czy agresywnych, że terapie trwają kilka miesięcy. Dlatego trzeba szczególnie zwrócić uwagę posiadaczy psów na to, że efekt terapii nie będzie natychmiastowy.

Ala psów które wykazują  wyraźną agresję czy to w stosunku do ludzi czy innych psów bardzo efektywną terapią jest stosowanie metody BAT. Polega ona na manipulowaniu w takim sposób otoczeniem psa aby pokazać mu, że ma do wyboru inne zachowanie niż atak. Jej zaletą jest to, że jest niesamowicie prosta i wystarczą dosłownie dwie godziny pracy behawiorysty razem z psem i jego przewodnikiem aby  właściciel poznał jej zasady w takim stopniu aby samodzielnie prowadzić zajęcia ze swoim problematycznym pupilem. BAT całkiem dobrze sprawdza się również u psów   lękliwych mających problemy z akceptacją otoczenia.
Należy też zwrócić uwagę, że niektóre problemy naszych pupili można jedynie rozwiązać przy pomocy środków farmakologicznych. Dlatego jest bardzo ważne aby te szczególne przypadki były konsultowane z lekarzem weterynarii.

Najczęściej spotykanymi przypakowani „kłopotliwych” zachowań jakie występują u psów  należy agresja i lęk. Psy agresywne stanowią realne niebezpieczeństwo dla otoczenia a nawet dla właściciela. Natomiast psy lękowe są zagrożeniem same dla siebie. Przebywanie w ciągłym stresie często prowadzi do powstania różnych chorób a z czasem może przerodzić się w zachowania agresywne. Lękowi towarzyszy stres, jeżeli jest przewlekły, to wywiera negatywny wpływ na psa. Stres jest zaburzeniem homeostazy spowodowanym przez czynniki fizyczne lub psychiczne prowadzące do m.in. wzrostu ciśnienia krwi, przyspieszonej akcji serca, blokowania niektórych funkcji mózgu. Objawy stresu możemy podzielić na trzy grupy: fizyczne, emocjonalne  i behawioralne.

Pies lękliwy często mylnie   interpretuje otoczenie. Takie sytuacje jak patrzenie mu prosto w oczy, nachylanie się nad psem, podchodzenie na wprost, wyciąganie ręki są interpretowane jako zagrożenie i w tych przypadkach może się tak zdarzyć, że pies zaatakuje. Psy reagują  agresją kiedy inne formy załagodzenia konfliktu tzw.  strategie  przetrwania w postaci ucieczki, zastygnięcia bez ruchy, omdlenia czy negocjacji w ich mniemaniu nie rozładują powstałego napięcia.

Z tych powodów powinniśmy jak najwcześniej zasięgnąć porady behawiorysty aby niewłaściwe zachowania czy nadmierne reakcje lękowe się nie utrwalały i nie prowadziły do dalszych komplikacji.